ניווט
 

אקנה

בעיית עור המאופיינת בנקבוביות עור סתומות, קומודונים (ראשים) לבנים ושחורים ופצעונים דלקתיים ומוגלתיים

עובדות מהירות


נקודות קטנות, מגרדות, דמויות פריחה ורודה על הלחיים, הסנטר והמצח, המתפתחות במהלך מספר שבועות או חודשים. הן יכולות להימשך זמן רב, אך אינן מעוררות דאגה.


כפי שאפשר להבין מהשם, צורה רווחת זו של דמוי-אקנה נגרמת בדרך כלל כתוצאה מתכשירי קוסמטיקה. היות והדבר נכון גם לגבי מותגים - היא יכולה לפגוע בכל אחד ואחת, גם באלה שאינם נוטים לפתח אקנה.


כיצד ניתן להימנע מהתופעה?

כשאתן יוצאות לרכש של מייק-אפ או מוצרים לטיפוח העור, הקפידו לדרוש מוצרים שמוגדרים כ"לא קומודנים". דרך אחרת - לחפש מוצרים טבעיים המבוססים על נוסחאות מתוחכמות יותר מאשר סתם תערובות כימיות.

process 3

עובדות מהירות


נקודות לבנות (ראשים לבנים, ובעגה המקצועית - קומדונים סגורים), נקודות שחורות (קומדונים פתוחים) ופצעונים מוגלתיים. מערכת החיסון הטבעית של הגוף – תאי הדם הלבנים – ממהרת לאזור כדי לנקות את הזוהמה. והתוצאה? נפיחות אדומה וכואבת, נקודות שחורות מעצבנות, חצ'קונים, פצעונים ובקיצור – אקנה.


טסטוסטרון, אותו הורמון הקיים הן אצל בנים והן אצל בנות, מתגבר במהלך גיל ההתבגרות ומעודד צמיחה מואצת של תאי העור, גורם להפקת חלב (שומן) עורי וסותם את הנקבוביות. אקנה מתחיל בדרך כלל לפני קבלת המחזור ומכונה אקנה קדם-בגירה. כשהאקנה מפותח יותר ויוצר גושים מוגלתיים, הוא מכונה אקנה ציסטי. אקנה זה רווח יותר אצל בנים.

הפנים והגוף שלנו מכוסים בשערות זעירות, כל אחת מהן מצטנפת לה בתוך זקיק משלה, המכונה לעיתים נקבובית. במעמקי כל זקיק נמצאת בלוטת שומן שמייצרת חֶלֶב (sebum), הנודד במעלה השערה עד לפני העור. תפקיד החלב הוא ליצור שכבת הגנה בין העור והעולם, וכך לשמור על העור רך ומשיי. כאשר האנדרוגנים – אותם הורמונים שהגוף מייצר בגיל ההתבגרות – נכנסים לתמונה, בלוטות החלב שלכם מאיצות את פעילותן. הן מייצרות שומן עודף המתערבב עם תאי העור המתים על פני העור. כאשר התערובת הדביקה הזו חודרת לנקבוביות העור, היא פועלת בדיוק כמו פקק של בקבוק – היא לוכדת את השמן והבקטריות (חיידקים) בפנים. לרוע המזל, בלוטות החלב שלכם אינן יודעות מתי לעצור את פעילותן וממשיכות להפיק חלב, מה שגורם לזקיק להתנפח.

process 3

עובדות מהירות

נשים רבות נכנסות לגילאי הבגרות מבלי להיפרד מהאקנה שלהן, אחרות יכולות שלא לפתח אותו עד שנות ה-20 או ה-30 שלהן, כשהן סובלות מהופעת פצעונים קבועה בשבוע שלפני המחזור.


מדוע? במהלך מחזור תקין (במידה והאישה לא משתמשת בגלולות למניעת הריון), רמות השיא של האסטרוגן הן בסביבות אמצע המחזור, ויורדות לקראת סיומו. לאחר הביוץ, השחלות מתחילות לייצר פרוגסטרון, הורמון אחר המעורר את פעילות בלוטות החלב. עם השומן המיותר מגיע גם האקנה.

ההורמונים הם גם אלה שאחראים לאקנה אצל נשים בהריון. בלוטות החלב נכנסות להילוך גבוה במהלך השליש השלישי של ההיריון, גורמות לעור שמנוני ולהופעת פצעונים תכופה. יש נשים שסובלות מאקנה גם לאחר המנופוז (גיל המעבר), כשרמות האסטרוגן מתחילות לרדת, והטסטוסטרון הופך להיות ההורמון הדומיננטי.

process 3

עובדות מהירות

לעיתים קרובות מבלבלים אותה עם אקנה, מופיעה בעיקר אצל מבוגרים מגיל 30 ועד 60. שלא כמו אקנה וולגריס, הרוזציאה אינה קשורה לקומדונים ומופיעה רק באזורים הנוהגים להסמיק כשאנחנו מתרגשים או במבוכה - בעיקר הפנים, הצוואר והחזה. העור הופך להיות גבשושי, אדמדם ושומני למראה, כשהוא מציק לזמן מה. אם אין מטפלים בבעיה, המצב יכול להפוך לכרוני תוך גרימת צלקות על הפנים. אם אתם חושבים שיש לכם רוזציאה, עדיף להיבדק על ידי הדרמטולוג שלכם.


במהלך מחזור תקין (במידה והאישה לא משתמשת בגלולות למניעת הריון), רמות השיא של האסטרוגן הן בסביבות אמצע המחזור, ויורדות לקראת סיומו. לאחר הביוץ, השחלות מתחילות לייצר פרוגסטרון, הורמון אחר המעורר את פעילות בלוטות החלב. עם השומן המיותר מגיע גם האקנה. ההורמונים הם גם אלה שאחראים לאקנה אצל נשים בהריון. בלוטות החלב נכנסות להילוך גבוה במהלך השליש השלישי של ההיריון, גורמות לעור שמנוני ולהופעת פצעונים תכופה. יש נשים שסובלות מאקנה גם לאחר המנופוז (גיל המעבר), כשרמות האסטרוגן מתחילות לרדת, והטסטוסטרון הופך להיות ההורמון הדומיננטי.

process 3

process 2


דרכי טיפול נפוצות באקנה

הקפדה על תזונה נכונה

בנזוייל פרוקסייד – לטיפול במקרים מתונים של אקנה לא מודלק. מגיע בצורת ג'ל, קרם, תחליב ונוזל ניקוי, או בצורת תרופת מרשם

אנטיביוטיקה וטיפול תרופתי – הניתנים על-ידי רופאי עור

גלולות למניעת היריון – עבור נערות ונשים שאצלן האקנה נגרם כתוצאה מייצור מוגבר של אנדרוגנים

חומצה סיליצילית – לטיפול באקנה קל


דרכי טיפול נפוצות באקנה

 


צור קשר

* שדות חובה